GRĮŽTI
lapkričio 6 D.

Nemiga: priežastys, eiga ir gydymas

Nemiga paliečia didelę dalį gyventojų visame pasaulyje. Statistika rodo, kad apie 30–40% suaugusiųjų yra patyrę bent vieną nemigos epizodą, o maždaug 10–15% žmonių kenčia nuo lėtinės nemigos. Tai yra aktuali problema, galinti paveikti ne tik miego, bet ir gyvenimo kokybę ir bendrą sveikatą.

Nemiga – kompleksiškas reiškinys, kurį lemia įvairūs faktoriai, prasidedantys nuo emocinio streso iki fizinio aktyvumo. Šiame straipsnyje, kartu su mūsų klinikos gydytojais specialistais išsamiai nagrinėsime šį sutrikimą. Aptarsime, kaip miego kokybei gali turėti įtakos mūsų gyvenimo būdas ar mityba, dėl kokių priežasčių ji dar gali atsirasti. Be to, apžvelgsime galimus nemigos gydymo būdus. Tik suprasdami nemigos priežastis ir žinodami, kaip su ja kovoti, galime pagerinti savo miego kokybę ir sveikatą.

Nemigos simptomai

Nemiga yra klastingas sutrikimas, galintis pasireikšti įvairiai. Dažniausiai, nemigos pasekmės išryškėja dieną. Štai keletas dažniausių nemigos simptomų:

1. Sunkumas užmigti

Tai yra pagrindinis požymis, rodantis nemigą. Jis gali pasireikšti labai įvairiai: gali būti sunku greitai užmigti atsigulus į lovą ar neįmanoma užmigti visai. Dažnai kartu atsiranda ir nerimas dėl to, ar pavyks užmigti. Šis simptomas dažnai yra vienas iš pirmųjų požymių, kuriuos žmogus pastebi. Jis gali būti labai varginantis ir kelti įvairias tolimesnes problemas.

2. Dažni prabudimai

Nemiga taip pat beveik visada pasireiškia dažnais prabudimais per naktį. Nuo nemigos kenčiantis žmogus nepasiekia gilaus miego fazės, todėl jis gali prabusti nuo bet kokio, net mažo triukšmo, šviesų ar netgi visiškai be akivaizdžios priežasties. Kartais, jis netgi nepastebi šių trumpų prabudimų. Tai ne tik trukdo išsimiegoti, bet ir sukelia bendrą diskomfortą naktį.

3. Nepailsėjimas

Šis nemigos simptomas faktiškai yra prieš tai buvusių požymių pasekmė, dažnai pasireiškiantis ryte ar dienos eigoje. Neišsimiegojęs ir gerai nepailsėjęs žmogus jaučiasi prastai, jaučia nuovargį ir sunkiai pajėgia koncentruotis. Kokybiško miego trūkumas ir nuolatinis nuovargis gali turėti ilgalaikį poveikį žmogaus fizinei ir psichinei sveikatai.

4. Mieguistumas dieną

Mieguistumas dieną yra bendras ir gana dažnas nemigos simptomas, kurį sukelia miego trūkumas naktį. Tai gali lemti mažesnį darbingumą, sunkumą mokytis ar atlikti kasdienes užduotis.

5. Dirglumas ir nerimas

Ilgalaikė nemiga gali turėti įtakos žmogaus emocinei sveikatai. Jis gali tapti dirglus, neramus, pradėti pykti dėl smulkmenų. Taip pat gali kilti nerimas. Tai gali paveikti žmogaus tarpusavio santykius ir bendravimą su artimais žmonėmis. Emociniai simptomai gali dar labiau sustiprinti ir pačią nemigą.

6. Baimė

Žmonės, sergantys nemiga, dažnai pradeda bijoti nemigos pasekmių. Jie gali per daug nerimauti dėl to, kaip jie jausis, ar galės atlikti darbus, ar naktį pavyks užmigti. Ši baimė gali sukelti psichologinį stresą ir dar labiau apsunkinti miego sutrikimą.

Nemiga ne visada pasireiškia vienodai. Vieną naktį gali būti sunku užmigti, kitą naktį gali pasireikšti prabudinėjimai, o dar kitą – gali praleisti visą naktį ir visiškai nepastebėti jokių simptomų. Toks nemigos simptomų nepastovumas gali būti ypač painus ir dar labiau varginti žmogų.

Nemiga yra diagnozuojama, kai žmogus neužmiega ilgiau kaip 30 min., dažnai prabunda ar miega trumpiau kaip 6 val., ir nemigos simptomai pasikartoja dažniau nei tris kartus per savaitę, bent vieno mėnesio laikotarpiu.

Jei kurį laiką negalite užmigti, nuolat prabundate per naktį, atsikeliate ryte nepailsėję, o dienos metu jaučiate didelį mieguistumą ir sunkumą susikaupti, gali būti, jog kenčiate nuo nemigos. Jei pastebite, kad šie simptomai tampa lėtiniai ir jums sunku normaliai gyventi, svarbu kreiptis į gydytoją ar specialistą miego sutrikimų srityje. Profesionalas jums padės nustatyti nemigos priežastis ir susigrąžinti miego kokybę.

Kaip nustatoma nemiga?

Nemigos nustatymas yra svarbus žingsnis siekiant suprasti ir išspręsti šį miego sutrikimą. Nustatymo procesas dažniausiai apima keletą pagrindinių žingsnių.

Nemiga dažniausiai nustatoma apklausos būdu. Gydytojas gali pasidomėti:

  • Kas labiausiai jus dabartiniu laikotarpiu vargina.
  • Kiek kartų per naktį prabundate ir kokios to priežastys.
  • Kada atsibundate ir keliatės ryte.
  • Ar laikotės miego higienos taisyklių (pvz., ką veikiate kelias valandas prieš miegą).
  • Kokie rūpesčiai ir išgyvenimai jus vargina.
  • Kokį darbą dirbate (pvz., pamaininis ar fiziškai sunkus darbas).

Taip pat yra atliekami papildomi tyrimai, pvz., specialūs miego ir psichologiniai testai bei miego polisomnografinis tyrimas, atliekamas miego sutrikimų laboratorijose, kuris padės įvertinti miego struktūrą, nustatyti užmigimo ir prabudimo laiką, prabudimų skaičių ir trukmę, miego trukmę ir fazių kaitą.

Gydytojas taip pat gali pasiūlyti naudoti miego dienoraštį, kuris padės patiems sekti savo miego kokybę. Vienos ar kelių savaičių laikotarpiui kasdien būtų sekamas jūsų nakties miego laikas.

Kokios yra nemigos rūšys?

Pagal tai, kiek laiko tęsiasi ir kokia jos kilmė, nemigą galima suskirstyti į keletą kategorijų:

Atsitiktinė (laikina) nemiga

Tokia nemiga trunka tik kelias naktis arba labai trumpą laikotarpį ir dažniausiai yra susijusi su tam tikromis trumpalaikėmis išorinėmis aplinkybėmis ar stresinėmis situacijomis. Tokia nemiga gali pasireikšti dėl kelionių (laiko juostų skirtumo), darbo pokyčių ar asmeninių reikalų. Pasikeitus šioms aplinkybėms, nemiga dažniausiai išnyksta.

Trumpalaikė (gretutinė) nemiga

Dažniausiai ji trunka mažiau nei mėnesį ir būna susijusi su išoriniais veiksniais arba stresoriais. Tai gali būti nuolatinė emocinė įtampa dėl artimo žmogaus netekties, prarasto darbo ar kitų trumpalaikių reikšmingų gyvenimo įvykių. Šio tipo nemiga gali išsivystyti staiga. 

Lėtinė (ilgalaikė) nemiga

Lėtinė nemiga nustatoma tada, kai ji trunka ilgiau nei 1 mėnesį. Lėtinė nemiga skirstoma į dvi pagrindines kategorijas:

    a. Pirminė nemiga. Tai nemiga, kuriai nėra aiškios priežasties. Ji pasireiškia kaip nepriklausomas miego sutrikimas.

    b. Antrinė nemiga. Antrinė nemiga yra simptominė. Ji atsiranda dėl medicininių arba psichikos ligų, kitų sveikatos sutrikimų. Ši nemiga gali būti susijusi su skausmu, fiziniais ar psichologiniais sutrikimais. Taip pat į antrinę nemigą priskiriama nemiga, kurią sukelia alkoholio ar narkotikų vartojimas.

Dėl skirtingų jos rūšių ir atsiradimo priežasčių, nemiga gali reikalauti individualizuoto požiūrio į gydymą. Norint nustatyti tinkamą gydymo planą, svarbu tiksliai nustatyti, kuriai nemigos kategorijai priklauso pacientas ir dėl kokių priežasčių atsirado sutrikimas.

Nemigos priežastys

Nemiga galima susirgti dėl įvairių priežasčių. Dažniausios yra šios:

  • Atsitiktiniai veiksniai: tai gali būti susiję su miegamuoju – pernelyg maža ar didelė kambario temperatūra, per daug šviesos arba triukšmo. Naujoje vietoje miegantys žmonės taip pat gali patirti nemigą. Laiko juostų ar darbo ritmo pokyčiai irgi gali trukdyti užmigti.
  • Stresas: intensyvios emocinės patirtys, tokios kaip artimo žmogaus mirtis arba darbo praradimas, gali paveikti miego kokybę.
  • Pernelyg didelis fizinis ar emocinis nuovargis: fizinio darbo ar stipraus emocinio streso metu kūnas gali turėti sunkumų atsipalaiduoti.
  • Tinkamos miego higienos nesilaikymas: netinkama miego higiena, tokia kaip nereguliarios miego valandos, intensyvi fizinė veikla ar valgymas prieš pat miegą, gali būti nemigos šaltiniu. Taip pat pernelyg ilgai miegantys žmonės gali patirti sunkumų užmigti.
  • Alkoholio ir kofeino vartojimas: dėl per didelio kofeino kiekio naktį gali būti sunku užmigti. Todėl reikėtų jį mažinti ir vengti kofeino kelios valandos prieš miegą. Piktnaudžiavimas alkoholiu ar kitomis priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis taip pat turi įtakos nemigos atsiradimui.
  • Emocinė įtampa: emocinė įtampa, susijusi su darbu, šeima ar kitais gyvenimo aspektais, gali sukelti nemigą. Nuolatinis nerimas ir įtempti santykiai gali trukdyti pasiekti gilų miegą..
  • Vaistai: kai kurių vaistų (pvz., nuo depresijos, traukulių, uždegimo, malšinančių skausmą, skirtų širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti, plaučių ligoms gydyti, psichostimuliuojamųjų) vartojimas gali kelti sunkumų užmigti. Dėl per staigaus tam tikrų vaistų, pvz., benzodiazepinų, nutraukimo irgi gali atsirasti nemiga.
  • Psichologiniai sutrikimai: nemiga gali pasireikšti sergant įvairiomis psichikos ligomis – depresija, bipoliniu sutrikimu (esant tiek depresijos, tiek manijos epizodams), nerimo sutrikimais, valgymo sutrikimais, šizofrenija ar kitos kilmės psichozėmis, įvairiais asmenybės sutrikimais, priklausomybe nuo alkoholio.
  • Ligos: kai kurios ligos gali trukdyti miegui. Tai gali būti įvairios neurologinės (Parkinsono liga, kitos neurodegeneracinės ligos, epilepsija, kraujagyslių sutrikimai, Alzheimerio liga) arba kitos (širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos, inkstų, endokrininės ar imuninės sistemos) ligos.
  • Kiti miego sutrikimai: yra keletas miego sutrikimų, kurie taip pat gali sukelti nemigą. Tai gali būti neramių kojų sindromas, vėlyvojo miego sindromas, miego apnėja ar periodinių galūnių judesių sindromas. Šie sutrikimai dažnai reikalauja specialaus gydymo.

Norint spręsti nemigos problemas, svarbu nustatyti jos šaltinį ir imtis tinkamų veiksmų, kad galima būtų pagerinti miego kokybę ir miego trukmę. Jei kyla rūpesčių dėl nemigos, svarbu kreiptis į gydytoją, kuris padės išsiaiškinti jos priežastis ir paskirs tinkamą gydymą.

Nemigos gydymas

Nemiga gali būti itin varginanti ir turėti žalingų pasekmių fizinei ir psichinei sveikatai bei gyvenimo kokybei. 

Ilgalaikė nemiga gali turėti ypač rimtų pasekmių. Pirmiausia, nuolatinis miego trūkumas gali paveikti kognityvines žmogaus funkcijas, įskaitant koncentraciją, atmintį ir suvokimą. Tai gali kelti darbo našumo sumažėjimą ir blogesnį darbo atlikimą. Kyla nelaimingų atsitikimų rizika. Apie 50% nelaimingų atsitikimų ir 45% automobilių avarijų yra susijusios su nemiga.

Be to, nemigos pasekmės gali pasireikšti ir psichologiniu lygmeniu, sukeliant nuotaikos sutrikimus ir depresiją. Dėl nemigos taip pat didėja alkoholio ir vaistų priklausomybės rizika, o ilgalaikis miego sutrikimas gali turėti neigiamų pasekmių širdies ir kraujagyslių sistemai, hormonų lygiui ir imuninei sistemai. Nemiga (labiau nei nutukimas) padidina mirtingumo tikimybę.

Nemigos gydymas gali būti įvairių formų, priklausomai nuo būklės sunkumo, nemigos priežasčių ir paciento poreikių. Įvairūs gydymo būdai gali būti taikomi individualiai arba kartu su kitais gydymo metodais. Štai keletas būdų, kaip galima gydyti nemigą:

1. Miego įpročių ir higienos keitimas

Praktikuojant tinkamas miego higienos taisykles, galima pagerinti miego kokybę. Laikykitės miego režimo. Visada gulkitės ir kelkitės tuo pačiu laiku. Susikurkite pasiruošimo miegui ritualą, pvz., vakare pasivaikščiokite lauke, prieš miegą išvėdinkite kambarį, paskaitykite, pagulėkite šiltoje vonioje. Likus 3–4 valandoms iki miego, nebevalgykite.

2. Miego sutrikimą sukeliančios priežasties pašalinimas

Jei žinoma, kas sukelia nemigą, būtina šias priežastis pašalinti ar sumažinti. Svarbu mokytis sumažinti stresą ir geriau atlaikyti rūpesčius. Jei nemigą kelia gretutinės vidaus, neurologinės, ar psichikos ligos, reikėtų jas gydyti.

3. Psichoterapija

Psichoterapiniai metodai gali būti labai veiksmingi nemigos gydyme. Tai gali būti elgesio terapija, relaksacija, dirgiklio valdymo metodai ir kognityvinis gydymas. Šie metodai padeda pacientui mokytis atpažinti ir keisti įpročius, kurie gali neigiamai veikti jo miegą. Psichoterapijos metu taip pat ieškoma būdų, kaip užmigti jei kankina nemiga.

4. Šviesos terapija

Šviesos terapija veikia reguliuojant miego-budrumo ritmą. Procedūros metu paciento akis pasiekia  bent 2500 liuksų stiprumo šviesa. Vienos procedūros trukmė 0,5–2 val. Šis būdas gali būti veiksmingas gydant nemigą, kuri yra susijusi su laiko juostų kaitos sutrikimais arba pamaininiu darbu.

5. Vaistai

Gydant nemigą gydytojas gali skirti tam tikrus vaistus. Tai gali būti naujos kartos selektyvūs migdomieji vaistus, benzodiazepinai ar antidepresantai. Šie vaistai dažnai naudojami tik tuo atveju, jei kiti gydymo būdai yra neveiksmingi arba esant sunkioms nemigos formoms.

6. Ozono arba intraveninė terapija

Tai gana naujas ir alternatyvus nemigos gydymo būdas. Ozono terapija pagerina kraujotaką ir deguonies į organizmą tiekimą. Tai gali turėti teigiamą poveikį miegui ir energijos lygiui.

Intraveninė terapija, kurios metu į veną tiekiama specialus vitaminų ir naudingųjų medžiagų kokteilis, taip pat gali pagerinti bendrą sveikatą ir miego kokybę.

Nemigos gydymą turi nustatyti kvalifikuotas gydytojas, atsižvelgdamas į paciento poreikius ir specifines aplinkybes. Gydytojas gali rekomenduoti vieną arba kelis iš paminėtų gydymo būdų, priklausomai nuo paciento sveikatos būklės ir nemigos sunkumo. Svarbiausia yra ieškoti profesionalios medicininės pagalbos, jei pastebite nemigos simptomus, kad galėtumėte pradėti tinkamą gydymą ir pagerinti savo miego kokybę.

Nemiga yra opi problema, paliečianti didelę dalį gyventojų visame pasaulyje. Ilgai trunkantys miego sutrikimai gali stipriai paveikti viso gyvenimo kokybę. Tačiau svarbu pažymėti, kad nemiga yra gydoma.

Norint įveikti nemigą, svarbu kreiptis į gydytoją ir gauti tinkamą diagnozę bei gydymo planą. Sveikas ir kokybiškas miegas yra svarbus visos žmogaus sveikatos ir gerovės rodiklis, todėl nemigos įveikimas yra svarbus žingsnis link geresnės fizinės ir psichologinės savijautos.

Pajutus nemigos simptomus, kreipkitės į „Drops Clinic” gydytojų ekspertų komandą, kuri visada yra pasiruošusi jums padėti susigrąžinti gyvenimo kokybę. Mūsų komandoje dirba tik profesionalai, turintys išskirtinius įgūdžius ir kvalifikaciją bei naudojantys tik naujausią šiuolaikinės medicinos įrangą. Dirbame tik su sertifikuotais ir pasaulyje pripažintų gamintojų preparatais. Išklausę jūsų nusiskundimus, pageidavimus ir pagal atliktus išsamius tyrimus, mūsų profesionalūs gydytojai parinks jums tinkamiausią terapijos kursą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas daro įtaką miego kokybei?

Miego kokybei didžiąją įtaką daro daugybė faktorių. Miego aplinka, kurioje jūs miegate, turi būti tyli, tamsi ir komfortiška. Bet kokia fizinė veikla prieš miegą trukdys užmigti. Snaudimas dieną taip pat blogina miegą naktį.

Prieš miegą negerkite daug skysčių ir vakarienę valgykite likus 3–4 val. iki miego. Vakarais nevartokite alkoholio, venkite kavos, arbatos, ar kitų gėrimų, turinčių sudėtyje kofeino.

Miegui taip pat įtakos turi tokie veiksniai, kaip miego padėtis, lovos patogumas, kambario temperatūra, triukšmas ir šviesa. Miego kokybė gali suprastėti ir dėl knarkimo.

Kokios dažniausios nemigos priežastys?

Dažniausios nemigos priežastys apima įvairius psichologinius aspektus, tokius, kaip emocinis stresas, depresija ir nerimas. Netinkama miego higiena, bloga miego aplinka, ir fizinis aktyvumas vakare gali lemti miego problemų atsiradimą. Kai kurie vaistai ir ligos taip pat gali būti nemigos priežastis.

Kartais, nemiga gali atsirasti dėl atsitiktinių išorinių faktorių – triukšmo, šviesų, laiko juostų pokyčio.

Kiek optimalu suaugusiam žmogui miegoti?

Daugumai suaugusiųjų rekomenduojama miegoti nuo 7 iki 9 valandų per naktį, kad organizmas galėtų atsigauti ir atkurti energiją.

Tačiau kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl optimali miego trukmė kiekvienam gali šiek tiek skirtis. Svarbu rasti savo individualų miego ritmą ir jį palaikyti, kad jaustumėtės atsigavę ir energingi.