GRĮŽTI
birželio 28 D.

Ką išduoda pykinimas? Būdai kaip sau padėti

Ką išduoda pykinimas? Būdai, kaip sau padėti

Sunku paneigti – pykinimas yra itin nemaloni problema. Kartu su pykinimu mus apima ir silpnumas, dažnai pila šaltas prakaitas, sulėtėja pulsas, sumažėja kraujospūdis, išblykšta oda, gausėja seilėtekis. Pykinimas ir vėmimas yra sudėtingi procesai, kuriuose dalyvauja ir centrinė nervų sistema, ir hormoninė reguliavimo sistema. Pykinimas gali turėti įvairias priežastis ir lydėti daugelį sveikatos sutrikimų. Nors dažniausiai pykinimas yra visai nepavojingas ir gali praeiti savaime, kartais – jis yra rimtos ligos požymis ir reikalauja skubios pagalbos. Šiame straipsnyje, kartu su „Drops Clinic“ gydytojais specialistais aptarsime dažniausias pykinimo priežastis ir būdus kaip sumažinti šį diskomfortą – kad visada jaustumėtės puikiai.

Pykinimas ir jo priežastys

Priežasčių, kodėl mus pykina gali būti įvairių. Pykinimą sukelti gali tiek įvairūs fiziologiniai, tiek psichologiniai veiksniai, virusiniai susirgimai, tačiau kai kurios pykinimo priežastys yra labiau paplitusios nei kitos. Norint suprasti, kodėl pradėjo pykinti yra svarbu atsižvelgti į praėjusios dienos eigą – ką valgėte, gėrėte, taip pat ir į kitus veiksnius – nėštumo ar ligos galimybę, alergijas.

Štai keletas dažniausių priežasčių, kodėl mus gali pykinti:

Apsinuodijimas maistu

Suvalgius sugedusio ar tam tikrais mikroorganizmais užteršto maisto, mūsų organizme gali prasidėti infekcija, tai yra – apsinuodijame maistu. Tokiais atvejais dažniausiai apima ne tik pykinimas ir vėmimas, bet kartu ir viduriuojama, jaučiamas bendras silpnumas ir skausmas pilve. 

Apsinuodijimas maistu yra labai pavojingas, nes dažniausiai apsinuodijus imama intensyviai vemti ar viduriuoti, dėl to prarandame daug skysčių, kyla dehidratacijos ir elektrolitų disbalanso rizika. Apsinuodijus maistu ir nuolat vemiant, dingsta apetitas, nenorima absoliučiai nieko valgyti ar gerti. Organizmui šalinant infekciją, yra labai svarbu jo neapkrauti. Todėl jeigu asmuo nenori nei valgyt, nei gerti, turėtų taip ir elgtis, o pradėti valgyti ir gerti tik atsiradus norui. 

Apsinuodijus maistu svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją arba skubios pagalbos centrą, ypač jei pykinimą lydi karščiavimas, kraujas išmatose ar stiprus pilvo skausmas. 

Alergija maistui

Dažniausi tam tikrų maisto produktų alergijos simptomai – odos bėrimas, niežulys, patinimas ar kvėpavimo sutrikimai. Tačiau kartais alerginė reakcija gali sukelti ir pykinimą ar vėmimą, diskomfortą ir skausmą pilve. Tai yra imuninės sistemos reakcija į tam tikrus maisto produktus, kuriuos organizmas laiko svetimais ir pavojingais. Alergija maistui gali būti pavojinga gyvybei, dėl anafilaksinio šoko rizikos. Todėl, jei įtariate alergiją, ir kartu su pykinimu jaučiate sunkumą kvėpuojant ar dusulį, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ar skubios pagalbos tarnybą.

Neteisingas vitaminų ar maisto papildų vartojimas

Vitaminai ir maisto papildai yra naudingi sveikatai, bet tik tuo atveju, jei jie yra vartojami tinkamai ir pagal gydytojo rekomendacijas.

Vartojant per dideles dozes ar netinkamą maisto papildų derinį, gali kilti šalutinis poveikis, kurio vienas iš simptomų yra ir pykinimas. Pavyzdžiui, per daug geležies, cinko, ar magnio gali dirginti skrandį ir sukelti pykinimą ir vėmimą.

Kai kurie kiti papildai gali dirginti skrandžio gleivinę arba sukelti per didelį rūgštingumą, pilvo skausmus. Todėl reikia laikytis gydytojo nurodymų ir vartoti vitaminus ar maisto papildus tik su maistu arba po valgio, kad skrandis nebūtų dirginamas. Jei simptomai nepraeina, reikėtų peržiūrėti savo vartojamų preparatų dozes ir sudėtį su gydytojo pagalba. .

Stresas ir nerimas

Stresas, nerimas ir psichologinė įtampa gali turėti įtakos fiziologinei būklei, taigi ir virškinimo trakto veiklai ir sukelti pykinimą ar vėmimą. Kai žmogus yra susirūpinęs ar įsitempęs, jo organizme išsiskiria streso hormonai, kurie gali veikti virškinimo sistemą ir sukelti pykinimą. Streso hormonai siunčia organizmui signalus apie pavojus, o pykinimas yra organizmo būdas išsivalyti nuo nepageidaujamų medžiagų ar emocijų.

Stresas ir nerimas taip pat gali slopinti apetitą ir sutrikdyti normalius maisto virškinimo procesus. Gali kilti ir pilvo skausmas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Streso ir nerimo sukeltas pykinimas gali būti palengvintas atsipalaidavimo technikomis, kvėpavimo pratimais, meditacija ar konsultacija su psichologu.

Nėščiųjų pykinimas

Pykinimas – vienas geriausiai žinomų nėštumo simptomų. Tai yra ankstyvosios toksikozės ženklas, dažniausiai pasireiškiantis rytais ar esant tuščiam skrandžiui. Nėščiųjų pykinimą sukelia hormoniniai pokyčiai, padidėjęs progesterono lygis ir padidėjęs jautrumas kvapams. Nėščiųjų pykinimas paprastai pasireiškia nuo 6 iki 12 nėštumo savaitės ir praeina po pirmojo trimestro, tačiau kartais gali tęstis ir ilgiau.

Nors rytinis pykinimas dažniausiai nesukelia rimtų komplikacijų, jis gali labai pabloginti nėščiosios savijautą ir gyvenimo kokybę. Nėščiųjų pykinimą galima palengvinti vengiant tuščio skrandžio, valgant mažesnėmis porcijomis, bet dažniau, vengiant riebaus, aštraus ar sunkiai virškinamo maisto, geriant pakankamai skysčių. Jei pykinimas yra labai stiprus ir trukdo valgyti ar gerti, reikėtų kreiptis į gydytoją, nes kyla dehidratacijos pavojus.

Nesaikingas alkoholio vartojimas

Alkoholis yra toksiška medžiaga, veikianti centrinę nervų ir virškinimo sistemas. Išgėrus per daug alkoholio, organizmas bando jį pašalinti išvemdamas. Taip pat alkoholis dirgina skrandžio gleivinę ir slopina skrandžio veiklą, dėl ko maistas yra ilgiau virškinamas. Alkoholis sukelia dehidrataciją ir elektrolitų disbalansą, kurie taip pat gali sukelti pykinimą. Alkoholio sukeltas pykinimas gali būti palengvintas geriant daug vandens arba izotoninio gėrimo, valgant lengvą maistą (bananus, krekerius), vartojant aktyvuotą anglį. Tačiau geriausias būdas išvengti alkoholio sukelto pykinimo – vartoti alkoholį saikingai.

Virusinės ligos

Įvairios virusinės ligos taip pat gali sukelti pykinimą. Pagrindiniai roto ar noro viruso simptomai – pykinimas, viduriavimas, vėmimas.

Rotavirusas, norovirusas ir panašios virusinės infekcijos yra labai užkrečiamos, dažniausiai plintančios fekaliniu-oraliniu, lašeliniu keliu. Tokios virusinės infekcijos yra itin atsparios dezinfekavimo priemonėms, todėl geriausias būdas apsisaugoti – tinkama asmeninė higiena. Norint apsisaugoti nuo roto ar noro viruso, reikia reguliariai ir tinkamai plauti rankas muilu ir vandeniu, ypač prieš valgį, po tualeto naudojimo arba po kontakto su sergančiais asmenimis. Taip pat yra svarbu tinkamai plauti maistą, nuolat dezinfekuoti bendrus paviršius.

Jei vienas ar keli nariai viename šeimos ūkyje susirgo rotavirusu ar panašia virusine liga, tinkama sergančiojo izoliacija nuo kitų asmenų yra taip pat labai svarbi, kadangi vyrauja didelė rizika užsikrėsti. Sergantysis turėtų likti namuose, o jei namuose gyvena kiti asmenys – sergantysis turėtų būti izoliuotas atskirame kambaryje, kad būtų ribojamas kontaktas su kitais šeimos nariais. Kad būtų išvengtas viruso pernešimas, sergantysis turi naudoti atskirus indus, rankšluosčius ir kitas asmenines priemones, nuolat vėdinti patalpas. Nesant galimybės naudotis atskiru vonios ir tualeto kambariu, šis turėtų būti nuolat ir tinkamai valomas.

Pastebėjus simptomus, rodančius roto, noro ar kitą tokio tipo virusinę infekciją, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją. Negydant šios infekcijos gali greitai, per 3-4 dienas, pereiti į bakterinius susirgimus ar infekcijas, reikalaujančias gydymo antibiotikais. 

Mūsų paslaugos

Būdai, kaip sumažinti pykinimą

Nuolatinis pykinimo jausmas gali būti labai erzinantis ir trukdyti normaliai gyventi. Tačiau yra keli būdai, kaip galima numalšinti pykinimą ir taip pagerinti savo gyvenimo kokybę. Štai keletas jų:

Intraveninė terapija

Intraveninė terapija yra būdas, kai vaistai ir skysčiai yra lašinami tiesiai į veną per kateterį. Tai yra puikus būdas greitai ir efektyviai gydyti pykinimą ar vėmimą sukeliančias ligas ir problemas, bei kitus jų simptomus. Sergant virusinėmis ligomis, pykinimą ir vėmimą dažnai lydi ir kiti simptomai –  pakilusi temperatūra, šaltkrėtis, pilvo skausmai. Tokiu atveju, gydymas įprastais vaistais yra sudėtingas, nes įprastos tabletės dėl pykinimo ir vėmimo skrandyje neužsilaiko pakankamai ilgai ir nespėja suveikti. Šiuo atveju, intraveninė terapija yra veiksmingas būdas infekcijoms gydyti.

Esant nuolatiniam pykinimui ir vėmimui, sergančiam asmeniui dingsta apetitas, atsiranda nenoras ar net baimė bet ką valgyti ar gerti. Tuome intraveninės terapijos metu asmeniui lašinami įvairūs preparatai, kad organizmas gautų pakankamai maistinių medžiagų, visiškai nenusilptų ir turėtų pakankamai energijos kovoti su infekcija. Intraveninė terapija taip pat padeda greitai atkurti dehidrataciją, skysčių ir elektrolitų disbalansą organizme, atsiradusį, dėl infekcijų ir vėmimo ar viduriavimo. Terapija taip pat gali padėti pašalinti toksinus iš kraujo ir pagerinti bendrą savijautą.

Intraveninė terapija yra saugus ir veiksmingas būdas sumažinti pykinimą esant įvairioms virusinėms infekcijoms, apsinuodijimui maistu, ar net nesaikingam alkoholio vartojimui.

Daugiau apie intraveninę terapiją sužinokite čia

Vaistiniai preparatai

Vaistinėse galima įsigyti receptinių arba nereceptinių vaistų nuo pykinimo ir vėmimo. Šie vaistai veikia centrinę nervų sistemą ir slopina pykinimo refleksą. Jie gali būti naudingi esant supimo ligai, nėštumo metu arba po chemoterapijos. Tačiau vaistus reikia vartoti tik pagal gydytojo nurodymus ir nerekomenduojama jų vartoti ilgai.

Natūralūs preparatai ir kiti būdai

Egzistuoja nemažai natūralių preparatų ar paprastų, galinčių trumpam pagerinti savijautą ir nuslopinti pykinimo jausmą.

  • Imbieras. Imbieras yra vienas iš populiariausių ir seniausių natūralių vaistų nuo pykinimo. Jis turi antispazminį poveikį ir padeda nuraminti skrandį, mažinti raumenų susitraukimus virškinimo trakte. Imbieras taip pat padeda reguliuoti serotonino ir medžiagos P lygį organizme, kurie yra susiję su pykinimo jausmu. 

Vartojimas: imbierą galima vartoti įvairiais būdais: gerti imbiero arbatą, kramtyti džiovintus imbiero gabaliukus, vartoti imbiero kapsules arba sirupus. Imbieras yra saugus ir veiksmingas daugeliui žmonių, tačiau reikia atsargiai vartoti jį esant kraujavimo sutrikimams, nėštumui arba vartojant tam tikrus vaistus.

  • Pipirmėtė. Pipirmėtė yra dar viena natūrali priemonė, turinti pykinimą mažinantį poveikį. Ji veikia kaip antispazminis ir raminantis agentas, kuris atpalaiduoja skrandžio ir žarnyno raumenis ir mažina diskomfortą. Pipirmėtė taip pat turi gaivinantį ir malonaus kvapo aromatą, kuris gali padėti nukreipti dėmesį nuo pastovaus pykinimo.Pipirmėtes galima vartoti kaip arbatą, eterinį aliejų arba pastiles. 

Vartojimas: pipirmėtės arbata yra lengvai paruošiama: užpilkite verdančiu vandeniu pipirmėčių lapelius ir leiskite užvirti 5-10 minučių. Pipirmėtės eterinio aliejaus galima lašinti ant vatos arba rankšluosčio ir įkvėpti aromatą arba tepti ant krūtinės arba pilvo. Pipirmėtė yra saugi ir veiksminga daugeliui žmonių, tačiau reikia atsargiai vartoti ją esant rėmeniui, nes ji gali pabloginti simptomus.

  • Ramunėlės. Ramunėlės yra viena iš populiariausių ir seniausių žolelių, kurios naudojamos virškinimo sutrikimams gydyti. Ramunėlės turi priešuždegiminį, antispazminį ir raminantį poveikį, kuris padeda nuraminti skrandžio ir žarnyno gleivinę ir mažinti diskomfortą. Ramunėlės taip pat gali padėti sumažinti streso ir nerimo sukeltą pykinimą.

Vartojimas: ramunėles galima vartoti kaip arbatą, kuri yra lengvai paruošiama: užpilkite verdančiu vandeniu ramunėlių žiedus ir leiskite užvirti 5-10 minučių.

  • Citrina. Citrina yra labai geras vitamino C šaltinis, todėl puikiai išvalo toksinus iš organizmo. Tačiau atlikti medicininiai tyrimai parodė, kad citrina yra puiki priemonė, pykinimui malšinti. Pykinimą labai malšina net citrinos kvapas. 

Vartojimas: jei jaučiate pykinimą, pabandykite nupjauti citrinos viršūnę ir pora kartų įkvėpti aromato. Taip pat galite išsispausti šiek tiek citrinos sulčių į vandenį ir jį išgerti.

  • Kitos priemonės ir būdai. Neturint nei vieno iš aukščiau nurodytų natūralių preparatų, yra dar keletas būdų trumpam nuslopinti pykinimo jausmą. Vienas iš jų – daug alkoholio turinčios priemonės. Pradėjus pykinti, galima pauostyti dezinfekcinio skysčio ar kitos priemonės, kurios sudėtyje yra didelis procentas alkoholio. O jei neturite po ranka nieko panašaus, padės paprastas pratimas – kaip įmanoma žemiau nuleiskite galvą ir išlaikykite šią poziciją bent 5 minutes. Taip trumpam pasijusite geriau.

Kada reikia kreiptis į gydytojus?

Nors daugeliu atvejų pykinimas yra nekenksmingas ir gali praeiti savaime, kartais jis gali būti rimtos ligos požymis arba negydant pereiti į rimtus susirgimus. Todėl pykinant visada yra naudinga kreiptis gydytojo pagalbos, kad liga neprogresuotų. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba skubios pagalbos centrą, jei:

  • nuolatinis pykinimas trunka ilgiau nei 48 valandas;
  • pykinimas yra lydimas stipraus skausmo pilve, karščiavimo, kraujavimo išmatose arba galvos svaigimo;
  • kartu jaučiamas dusulys ar sunkumas kvėpuojant;
  • pykinimas yra susijęs su galvos trauma, insultu arba smegenų infekcija;
  • pykinimas yra susijęs su kepenų, kasos arba tulžies pūslės ligomis;
  • pykinimas yra susijęs su chemoterapija, radioterapija arba kitais vaistais;
  • vemiama krauju, jaučiamas kraujo skonis burnoje;
  • pykinimas yra labai stiprus ir trukdo valgyti ar gerti;
  • pykinimas yra susijęs su nėštumu ir sukelia svorio netekimą arba dehidrataciją.
registruokis į vizitą

Pykinimas yra nemaloni problema ir nors dažniausiai nesukelia rimtų komplikacijų, jis gali labai pabloginti mūsų savijautą ir gyvenimo kokybę. Pykinimas dažnai gali būti visai nepavojingas ir praeiti savaime. Tačiau kartais – jis yra rimtos ligos požymis ir negydant pereiti į rimtus infekcinius susirgimus, reikalaujančius skubaus gydytojų įsikišimo ir antibiotikų gydymo. Jei jus kamuoja stiprus pastovus pykinimo jausmas, trukdantis valgyti ar gerti, arba jaučiate papildomus simptomus, kreipkitės į „Drops Clinic“ gydytojus specialistus, kurie padės jums sumažinti šį diskomfortą, kad jaustumėtės puikiai.