GRĮŽTI
liepos 15 D.

Efektyviausi Pagirių Numalšinimo Būdai

Vakar vienu kokteiliu buvo per daug? Šiame straipsnyje suteikiame išsamų gidą, kaip greitai atstatyti savo organizmo būklę bei greičiau pašalinti alkoholį iš organizmo ir sumažinti pagirių sukeltus simptomus.

Elektrolitų atstatymas

Elektrolitai yra būtinosios mineralinės medžiagos, gyvybiškai svarbios palaikant organizmo skysčių pusiausvyrą. Jie padeda transportuoti vandenį į ląsteles ir reguliuoja raumenų bei nervų funkcijas. Elektrolitai yra svarbūs ne tik bendrai sveikatai, bet ir efektyviam pagirių gydymui. 

Prarandami per prakaitą, tuštinimąsi ir vėmimą, elektrolitai, tokie kaip natris, kalis, kalcis ir magnis, yra būtini greitam kūno atsigavimui ir pagirių simptomų šalinimui. Atkūrus šių svarbių mineralų lygį, galima ne tik greičiau atstatyti hidrataciją, bet ir užtikrinti, kad nervų sistema funkcionuotų nepriekaištingai. Taigi, elektrolitų vartojimas ne tik padeda atstatyti kūno skysčius, bet ir suteikia jėgų bei gerina bendrą savijautą po alkoholio vartojimo.

Elektrolitų lašelinės

Veiksmingiausias pagirių gydymas yra elektrolitų lašelinės (intraveninė terapija), nes gydomieji komponentai yra leidžiami tiesiai į kraujotaką, užtikrinant, kad visos sudedamosios dalys yra 100% biologiškai prieinamos.

Elektrolitų atstatymas ir organizmo atstatymas po alkoholio gali būti dar efektyvesnis su individualiai pritaikyta „Hangover“ lašeline. Ši intraveninė terapija skiriasi nuo įprastų papildų, nes užtikrina greitą ir efektyvų veikliųjų medžiagų įsisavinimą dėl individualiai suderintų dozių.

„Hangover“ lašelinė sudaryta iš ringerio, natrio chlorido tirpalų, vitamino C, magnio sulfato, gliukozės ir kalio elektrolitų. Šios sudedamosios dalys padeda greičiau atstatyti organizmo skysčių balansą, papildo elektrolitų atsargas ir suteikia būtinų maistinių medžiagų, kad pagerėtų bendra savijauta ir sumažėtų pagirių simptomai. Taip pat galima pridėti papildomų medikamentų, pritaikytų prie individualių poreikių, siekiant dar efektyvesnio atsigavimo.

Elektrolitų papildai

Elektrolitai gali būti naudojami įvairiomis formomis: nuo elektrolitų žele ir tablečių iki miltelių ir gėrimų. Tarp populiariųjų pasirinkimų – milteliai, prieinami vaistinėse, skirti geriamajam tirpalui, kurie padeda atkurti būtinas organizmo medžiagas, tokias kaip gliukozė, natrio chloridas, natrio citratas ir kalio chloridas.

Nors milteliai yra patogus ir greitas būdas atstatyti elektrolitų lygį po alkoholio vartojimo, tačiau intraveninė lašelinė yra daug veiksmingesnė pagirių gydymo priemonė, dėl geresnio medžiagų įsisavinimo, bei individualaus pritaikymo.

Kodėl jaučiame pagirias?

Pagirių jausmas yra susijęs su daugeliu simptomų, kurie atsiranda dėl šių pagrindinių priežasčių:

  • Dehidratacija. Alkoholis yra diuretikas, tai reiškia, kad jis skatina šlapinimąsi. Dėl to, geriant alkoholį yra lengviau prarasti skysčius tiek vartojimo metu, tiek po jo. Dehidratacija yra viena pagrindinių galvos skausmo, svaigimo ir, žinoma, troškulio priežasčių. 
  • Virškinimo sistemos sutrikimas. Alkoholis dirgina ir didina rūgšties gamybą virškinimo sistemoje. Priklausomai nuo suvartojamo alkoholio kiekio, jis gali pagreitinti ar sulėtinti maisto masės judėjimą per virškinimo traktą. Šie poveikiai siejami su pykinimu, vėmimu ir viduriavimu. 
  • Elektrolitų pusiausvyros sutrikimas. Alkoholio vartojimas veikia organizmo elektrolitų lygius. Elektrolitų pusiausvyros sutrikimai gali sukelti galvos skausmą, dirglumą ir silpnumą. 
  • Imuninės sistemos susilpnėjimas. Daugelis pagirių simptomų, įskaitant pykinimą, apetito stoką ir koncentracijos trūkumą, gali būti susiję su laikinais imuninės sistemos veiklos pokyčiais.
  • Žemas cukraus kiekis kraujyje. Alkoholio vartojimas riboja cukraus (gliukozės) gamybą organizme. Žemas cukraus kiekis kraujyje siejamas su nuovargiu, svaigimu ir dirglumu. 
  • Miego sutrikimai. Nors per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti mieguistumą, jis taip pat trukdo kokybiškam miegui. Dėl šios priežasties kitą dieną galite jaustis labiau pavargęs nei įprastai. 

Šie simptomai yra individualūs kiekvienam žmogui ir jo tuometinei savijautai, kartais jie gali pasireikšti labai lengvai, o kitą kartą jie gali visiškai sujaukti jūsų dieną.

Kaip išvengti pagirių vartojant alkoholį

Norite mėgautis vakaro gėrimais be rytinio galvos skausmo? Čia pateikiame keletą patarimų, kaip išvengti pagirių arba sumažinti jų intensyvumą. Organizmo atstatymas po alkoholio:

  • Mažiau yra daugiau. Jei gersite mažesnius alkoholio kiekius, mažesnė tikimybė, kad ryte jausitės blogai. Stenkitės neperžengti ribos, kuomet jaučiatės apsvaigę. Ribokite savo vartojimą iki vieno gėrimo per valandą. Tai yra maždaug tiek, kiek jūsų organizmas gali perdirbti per tą laiką. Taip išlaikysite saugesnį alkoholio lygį kraujyje, nepasiekdami apsvaigimo ribos.
  • Gazuotus gėrimus gerkite lėtai. Mėgaujantis gazuotais alkoholiniais gėrimais, tokiais kaip putojantis vynas, gerkite juos itin lėtai. Anglies dioksido burbuliukai gali pagreitinti alkoholio įsisavinimą kraujyje ir konkuruoti su deguonies įsisavinimu.
  • Pasirinkite protingai. Šviesesni gėrimai, tokie kaip degtinė, džinas, šviesus alus ir baltasis vynas, paprastai sukelia lengvesnes pagirias. Tamsiuose alkoholiniuose gėrimuose, pavyzdžiui, brendyje, burbone, tamsiame aluje ir raudonajame vyne, yra daugiau giminingų junginių nei šviesiuose. Vienas iš šių junginių, metanolis, skyla į toksiškas medžiagas – formaldehidą ir skruzdžių rūgštį, dėl ko pagirios gali būti stipresnės.
  • Gerkite daug vandens. Kiekvieną kartą išgėrus alkoholį, išgerkite stiklinę vandens. Vanduo padeda išvengti dehidratacijos, kuri yra viena pagrindinių pagirios priežasčių.
  • Nepamirškite valgyti. Maistas sulėtina alkoholio įsisavinimą kraujyje. Geriausia yra pavalgyti prieš pradedant vartoti alkoholį – soti vakarienė gali padėti neutralizuoti alkoholio poveikį.

Laikydamiesi šių paprastų patarimų, galite sumažinti kitą rytą patiriamų nemalonumų tikimybę ir mėgautis vakaru be baimės dėl pagirių.

Alkoholio Poveikis Kepenims

Dažnas alkoholio vartojimas daro didelę žalą žmogaus organizmui, ypač kepenims — vienam pagrindinių mūsų vidaus organų. Kepenys atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas: 

  • filtruoja toksinus iš kraujo,
  • padeda virškinti maistą,
  • reguliuoja kraujo cukraus bei cholesterolio lygius
  • prisideda prie kovos su infekcijomis bei ligomis.

Nepaisant to, kad kepenys yra ypač atsparios ir turi gebėjimą atsinaujinti, alkoholis daro didelį poveikį šiam organui. Kiekvienas alkoholio filtravimo procesas kepenyse lemia tam tikrų kepenų ląstelių mirtį. Nors kepenys ir geba vystyti naujas ląsteles, ilgalaikis ir intensyvus alkoholio vartojimas gali smarkiai sumažinti jų atsinaujinimą, sukeldamas rimtus ir dažnai negrįžtamus organo pažeidimus.

Alkoholio sukeltos kepenų ligos, tokios kaip cirozė, steatohepatitas, fibrozė ir alkoholinis hepatitas, sukelia kepenų pažeidimą, įskaitant riebalų kaupimąsi, uždegimą ir randėjimą. Jei šios ligos diagnozuojamos anksti, prieš joms sukeliant sunkius pažeidimus, jas įmanoma gydyti. Be kepenų cirozės, kurios metu esant stipriam pažeidimui kepenys negali pasveikti ar susigrąžinti normalios funkcijos. Nuolatinis per didelis alkoholio vartojimas gali žymiai sutrumpinti gyvenimo trukmę. 

Būdai Kepenims atstatyti

Po ilgo alkoholio vartojimo, organizmo atstatymas yra svarbus žingsnis siekiant išlaikyti sveikatą ir gerovę. Jei jaučiate, kad jūsų kepenys patyrė didelį krūvį, yra keletas veiksmingų metodų, kaip galite padėti joms atsigauti. Toliau pateiksime priemones ir rekomendacijas, kaip atsigauti po ilgo alkoholio vartojimo.

  1. Saikingas alkoholio vartojimas

Norėdami sumažinti alkoholio poveikį kepenims, stenkitės vartoti mažiau alkoholio arba visai jo atsisakyti. Suaugusiems vyrams vidutinis saugus alkoholio vartojimas yra iki dviejų standartinių gėrimų per dieną, o moterims – iki vieno gėrimo per dieną. Rekomenduojamas kiekis vyrams ir moterims skiriasi, nes vyrai turi didesnę dehidrogenazės koncentraciją (fermentas, skaidantis alkoholį). Standartinio gėrimo kiekis priklauso nuo jo rūšies:

„Standartinis gėrimas“ skiriasi priklausomai nuo alkoholio tipo, pavyzdžiui:

  • 350 ml alaus (5 proc. alkoholio)
  • 250 ml salyklinio alkoholio (7 proc. alkoholio)
  • 150 ml vyno (12 proc. alkoholio)
  • 45 ml stipraus alkoholio (40 proc. alkoholio)

Pradinė alkoholio sukelta kepenų liga, žinoma kaip riebalinis hepatitas, gali būti atstatoma, jei nuo alkoholio susilaikoma 4–6 savaites. Tačiau kai kuriems žmonėms, sergantiems šia liga, gali prireikti ilgesnio laikotarpio susilaikymo ar net visiško atsisakymo nuo alkoholio.

Ilgalaikis alkoholio piktnaudžiavimas gali sukelti nuolatinį kepenų pažeidimą ir net cirozę. Deja, cirozės padaryti pažeidimai negali būti atstatyti, todėl svarbu atkreipti dėmesį į savo alkoholio vartojimo įpročius ir prireikus juos keisti.

  1. Venkite kepenims kenksmingų medžiagų

Veiklioji medžiaga yra saugi vaistinėje parduodama priemonė, skirta lengvam skausmui, karščiavimui ar galvos skausmui malšinti. Tačiau didelėmis dozėmis ji gali sukelti kepenų pažeidimą. Taip pat gali paaštrinti esamas kepenų problemas. Kiti toksinai, tokie kaip valymo priemonės, dažų garai ir dažų skiedikliai, taip pat gali pakenkti šiam organui.

  1. Sveika mityba

Kaip ir daugeliui sveikatos sutrikimų, kepenų veiklą po nesaikingo alkoholio vartojimo galima pagerinti laikantis sveikos mitybos principų. Nutukimas, lygiai kaip ir alkoholizmas, yra viena iš pagrindinių kepenų ligų priežasčių. Todėl, siekiant užtikrinti gerą kepenų funkciją, būtina ne tik atsisakyti alkoholio, bet ir rūpintis savo mityba.

Svarbu vengti perdirbto maisto ir didelio cukraus kiekio turinčių produktų, nes šie gali sukelti uždegiminius procesus organizme ir padidinti kepenų apkrovą. Vietoj to, rekomenduojama rinktis maistą, kuriame gausu šviežių vaisių ir daržovių, taip pat baltymų iš liesos mėsos ir žuvies. Augaliniai baltymai iš pupų, lęšių ir kitų ankštinių augalų taip pat yra puikus pasirinkimas.

Be to, būtina įtraukti sveikų riebalų, tokių kaip alyvuogių aliejus, riešutai ir sėklos, kurie padeda mažinti uždegimą ir gerina kepenų būklę. Reguliarus vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas ir pakankamas vandens vartojimas taip pat yra svarbūs kepenų sveikatai, padedant išvalyti toksinus iš organizmo.

  1. Papildai ir vitaminai kepenų veiklai atstatyti

Po intensyvaus alkoholio vartojimo kepenys reikalauja ypatingos priežiūros, kurioje svarbų vaidmenį atlieka įvairūs vitaminai ir mineralai. Vitaminas C saugo kepenis nuo oksidacinės žalos ir padeda šalinti toksinus, o Vitaminas E apsaugo ląsteles ir skatina jų atsinaujinimą. B grupės vitaminai palaiko energetinius procesus, o Vitaminas D mažina uždegimą.

Vitaminas K, magnis ir selenas yra būtini kepenų veiklai ir toksinų šalinimui, o cinkas gerina audinių taisymą. Omega-3 riebalų rūgštys ir erškėčio sėklos (silimarinas) teikia papildomą uždegimą mažinantį efektą, taip apsaugodamos kepenis. Šių maistinių medžiagų derinys ne tik suteikia būtinųjų komponentų sveikoms kepenims, bet ir veikia kaip vaistai kepenims atstatyti, skatindami jų regeneraciją po pažeidimų.

Apibendrinimas

Pagrindinė pagirių gydymo strategija – elektrolitų atstatymas. Gyvybiškai svarbūs mineralai, tokie kaip natrio, kalio, kalcio ir magnio, yra būtini palaikant organizmo skysčių pusiausvyrą, ypač po gausaus alkoholio vartojimo. Elektrolitų papildymas gali būti atliekamas naudojant įvairias formas: nuo intraveninių lašelinių iki želių, tablečių, miltelių ar gėrimų. Intraveninė terapija ypač efektyvi, kadangi ji leidžia nedelsiant ir tiksliai pristatyti gydomąsias medžiagas į kraujotaką, užtikrinant greitą atsigavimą.